CM Community : registreren | inloggen | zoek EN

Klant moet voorschot terugkrijgen bij faillissement


Handelsbedrijven moeten voortaan hun klanten de zekerheid kunnen bieden dat ze de betaalde voorschotten bij een faillissement terugkrijgen. Dat is de bedoeling van een wetsvoorstel van de De Nieuw-Vlaamse Alliantie (N-VA) dat bepaalt dat een voorschot voortaan gestort moeten worden op een derdenrekening, die geen deel uitmaakt van het vermogen van de handelaar.

Een voorbeeld uit de praktijk: een klant legt een huwelijkslijst neer. Wie hen een cadeau wil geven, betaalt de handelaar. Als de handelaar failliet gaat, zijn de trouwers hun cadeaus én het geld kwijt. In andere sectoren vragen aannemers, auto- en meubelverkopers vaak een aanzienlijk voorschot. Kamerlid Kristien Van Vaerenbergh: "Het kan niet door de beugel dat mensen jaren sparen voor een nieuwe auto, om dan bij faillissement van de garage én hun auto én hun voorschot kwijt te zijn. Trouwens, in ons voorstel is de handelaar zelf op deze manier ook beveiligd als de klant niet kant betalen."

Cassatiearrest De N-VA haalt inspiratie uit een arrest van het Hof van Cassatie.
Advocaten, gerechtsdeurwaarders en notarissen beschikken vaak al over een derdenrekening. Daar deponeren ze geld van hun cliënten waarover betwisting bestaat.
Het Hof van Cassatie besliste in januari dat het geld op die derdenrekening wel deel uitmaakt van het vermogen van deze beroepscategorieën, waardoor de cliënt in geval van faillissement van de advocaat, deurwaarder of notaris alleen maar kan hopen om net als de andere schuldeisers toch nog een graantje mee te pikken.

Voor de N-VA is dit arrest een opportuniteit om enerzijds te bepalen dat het geld op de derdenrekening van de cliënt is, en anderzijds het gebruik van een derdenrekening open te trekken naar àlle handelaren. Senator Karl Vanlouwe: "Het arrest van het Hof van Cassatie heeft een wetgevend initiatief noodzakelijk gemaakt voor bepaalde beroepsgroepen, maar door het systeem van de derdenrekening open te trekken helpen we niet enkel de advocaten, maar ook de man in de straat."



Bron: Nieuwsbank.nl



| Share


Reacties

Er zijn nog geen reacties geplaatst.

 


Plaats uw reactie

Wilt u reageren op dit item? Registreer dan voor de CM Community via: www.creditexpo.nl/members/

 

 


Lees ook...

Gerelateerde artikelen, nieuwsberichten en columns.

Groot aantal faillissementen transportsector 02/05/2012 14:13:00
Schuldhulpverlening en gebruik Suwinet? Nog even niet! 19/04/2012 12:01:00
Basel III en Credit Management 13/04/2012 14:52:00
Klem in het incassosysteem 11/04/2012 15:58:00
KBvG: bestaansminimum door beslagleggingen steeds vaker aangetast 10/04/2012 08:39:00
CBS: aantal schuldsaneringen blijft stijgen 02/04/2012 13:20:00
Snellere betalingen stimulans voor economie 26/03/2012 12:49:00
VNG: wetsvoorstel bijstandsfraude in strijd met rechtsbescherming 21/03/2012 17:36:00
KNB bezorgd over financiële situatie notariskantoren 21/03/2012 08:46:00
Wet normering buitengerechtelijke incassokosten aangenomen 13/03/2012 16:37:00

 

design by V-Lines