De brutowinst voor belasting van niet-financiële bedrijven kwam in het eerste kwartaal van 2025 uit op 90,1 miljard euro. Dat is 4,7 miljard euro meer dan in het eerste kwartaal van 2024. De toename in het eerste kwartaal komt vooral doordat de operationele winst hoger was dan een jaar eerder. Dat meldt het CBS op basis van nieuwe, voorlopige cijfers.

De geconsolideerde brutowinst voor belasting kan worden gesplitst in de operationele winst, de winsten van buitenlandse dochters en de overige winst.

De operationele winst (inclusief niet-productgebonden subsidies) kwam in het eerste kwartaal van 2025 uit op 71,6 miljard euro. Dat is 3,9 miljard euro meer dan in het eerste kwartaal van 2024. De winst van buitenlandse dochters was bijna 1 miljard euro hoger dan een jaar eerder, terwijl de overige winst 0,1 miljard euro kleiner was.

Meer belasting betaald, meer dividend en meer geïnvesteerd

Over de winst betalen bedrijven belasting, zoals de vennootschapsbelasting. In het eerste kwartaal van 2025 betaalden de niet-financiële bedrijven 0,9 miljard euro meer belasting dan in het eerste kwartaal van 2024.

De winst na betaling van de belastingen kunnen bedrijven aanwenden voor investeringen en besparingen, of voor dividenduitkeringen aan aandeelhouders. De niet-financiële bedrijven hebben 5,3 miljard euro meer dividend uitgekeerd (geconsolideerd) dan in het eerste kwartaal van 2024. De investeringen in vaste activa waren 0,9 miljard euro hoger.

Winstquote iets lager

De winstquote, de operationele winst als percentage van de toegevoegde waarde, was met 43,1 procent in het eerste kwartaal van 2025 een fractie lager dan in hetzelfde kwartaal van 2024 (43,2 procent). De toegevoegde waarde groeide iets sterker dan de operationele winst.

Bron: CBS